Yeni İş Zekâsı (New Business Mindset) Modelimizle İhracatı Artırmayı Hedefliyoruz

Posted by Radelsan 30/03/2019 0 Comment(s)
 
Ülkemizin 2023 Vizyonu ve 500 Milyar USD ihracat hedefleri doğrultusunda, İhracatı Geliştirme ve Pazar Araştırma Derneğinin (İGEPAR) ev sahipliğinde 6 – 8 Mart tarihleri arasında Antalya’da organize edilen 2. İhracat Günleri Satış etkinliği başarıyla gerçekleştirildi. Düzenlenen satış organizasyonuna 15 farklı ülkeden 214 yabancı işadamı katıldı.
 
Düzenlenen etkinlik hakkında görüşlerini paylaşan İGEPAR Başkan Yardımcısı Sn. Sabahattin Karğın etkinliğin amaçlarını şöyle dile getirdi; İhracatı Geliştirme ve Pazar Araştırma Derneği olarak üzerimize düşen tarihi misyonun farkındayız. Bu tür çalışmalarımızla ülke ekonomisine sağlanacak katkının yanında, Türkiye’nin marka imajına da bir anlamda değer katmış olmak çok önemli.
 
Etkinlik süresince 65 Sanayici firmamızın ürünlerini sergilediği satış organizasyonunda hedeflenen satış rakamlarına büyük oranda ulaşılmış olup katılımcı sanayicilerimiz ve yabancı işadamı misafirlerimiz program sonunda etkinlikten mutlu bir şekilde ayrılmışlardır.
 
KAZAKİSTAN, LİBYA, İRAN, S.ARABİSTAN, YEMEN, FAS, LÜBNAN, ROMANYA, SIRBİSTAN, TUNUS gibi ülkelerden zincir market temsilcileri ve pazarın güçlü oyuncularının katılması ile Açık Pazar ( Open Market ) halini alan satış organizasyonda sanayicilerimizin yeni yüzler ile tanışmasına ve farklı pazarlara ürünlerini sunmasına olanak sağlandı.
 
Ülkemiz ve sanayicilerimiz için ihracatın önemi olmazsa olmazımızdır. Son dönemde ülkemize yapılan ekonomik baskılar iç piyasada daralmalara ve döviz kurlarında dalgalanmalara sebep olurken ülke ekonomisine ve sanayicilerimize zarar verir olmuştur. Sanayi ve ticaret ehli olan bizler ihracatın önemini böyle bir zamanda daha iyi anlar hale geldik. Dernek olarak bu noktada şunu vurgulamak önem kazanmıştır; ülkemizin ekonomik iyileşme ve kalkınmasına katkı sunmak adına ihracatçı firmalarımıza, ihracat bilincinin güçlü bir şekilde aktarılması ve uygulanabilir olmasının önemi bir kez daha kendini göstermiştir.
 
Bütün bu şartlar doğrultusunda İGEPAR olarak her hafta düzenli olarak üyelerimize dış ticaretin önemi anlatan programlar düzenleyerek üyelerimizin ihracat alanındaki eksikliklerini gidermeyi amaçladık ve çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürmekteyiz.
 
İGEPAR Genel Başkanı Fatih Yeşilyurt gelecekte yapılacak çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada “ İhracat odaklı düzenlenecek yeni Satış Organizasyonlarını Anadolu ’nun farklı noktalarında yapmayı planlıyoruz. Bu planlama modelimizin adı Yeni İş Zekası (New Business Mindset)’tir. Adını bugün tüm dünyada ihtiyaç duyulan yeni iş stratejileri ve fikir ihtiyaçlarından almıştır.
 
Amacımız etkinliğimize yurtdışından gelecek olan misafirlerimize üyelerimizin ürünlerinin yanı sıra yöresel ürünler ve yöresel ikram standları açarak yöresel tatlarımızı sunma imkanı oluşturacağız. Bu sayede hem Kültürel Yayılmayı hem de bölge halkının kalkınmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz.
 
İGEPAR ailesi olarak yeni ihracata başlayacak firmalar ile ihracat pazarlarını geliştirmeyi hedefleyen tüm firmaları etkinliklerimize katılmaya davet ediyoruz.
 
İçinde bulunduğumuz 2019 yılı ve gelecek 3 yıllık kısa vadeli planlamalarımızda 365 gün B2B çalışması kapmasında 3 farklı ülkede dernek üye firmaların ürünlerinin sergileneceği ve 365 gün açık alanlar oluşturacağız. Bu alanlarda üyelerimize ait olan ürünlerin aktif şekilde yer almasını hedefliyoruz. Bu sayede sanayici firmalarımızın ürünlerinin çeşitli ülkelerde devamlı olarak PR çalışmalarının yapılması ve yeni müşteriler bulunması hedeflenmektedir. ” şeklinde konuştu.